Na Fakulteti za varnostne vede Univerze v Mariboru so 12. in 13. 11. 2024 potekali 8. Dnevi nacionalne varnosti v organizaciji Inštituta za varnostno kulturo, Slovenskega združenja za varen svet, Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru in Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani.
Plenarni govorniki, g. Andrej Kovačič, Inštitut za varnostno kulturo, prof. dr. Igor Bernik, dekan Fakultete za varnostne vede Univerze v Mariboru, prof. dr. Iztok Prezelj, dekan Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, ga. Helga Dobrin, državna sekretarka na Ministrstvu za notranje zadeva in mag. Borut Sajovic, minister za obrambo RS, so v svojih uvodnih nagovorih poudarili, da je sodobno varnostno okolje izjemno kompleksno in predstavlja velik izziv za zagotavljanje varnosti tako na nacionalni kot mednarodni ravni. Sodobna varnost je večplastna in se sooča z vrsto tradicionalnih in novih groženj, vključno s kibernetsko varnostjo, umetno inteligenco, vojnami na evropskih tleh, naravnimi nesrečami, hibridnimi grožnjami in podnebnimi spremembami.
Ta razprava se je nadaljevala v okviru okrogle mize Nove varnostne okoliščine v svetu in njihov vpliv na Slovenijo, ki sta jo pripravila in vodila izr. prof. dr. Maja Garb, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani in prof. dr. Andrej Sotlar, Fakulteta za varnostne vede Univerze v Mariboru. O tem, kašne so realnosti glede varnosti Slovenije in Evrope danes in v prihodnje, so z vidika znanosti in prakse razpravljali prof. dr. Iztok Prezelj, Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani, mag. Aljoša Selan, Ministrstvo za obrambo, g. Andrej Slapničar, Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve in mag. Petra Marc, RTV Slovenija. Med drugim je bila izpostavljena potreba po mednarodnem sodelovanju in izmenjave informacij, kar je ključno za učinkovito obvladovanje sodobnih groženj. Prav tako je bila poudarjena potreba po nenehnem prilagajanju in inovacijah v varnostnih strategijah, da bi lahko uspešno odgovorili na hitro spreminjajoče se varnostne izzive.
Plenarnemu delu konference je sledila razprava o različnih varnostnih in obrambnih izzivih. Svoje izkušnje in strokovno znanje so predstavili številne strokovnjakinje in strokovnjaki iz Slovenije in tujine, ki so govorili o varnosti kritične infrastrukture, policijski dejavnosti, kadrovskih vprašanjih na področju varnostnih struktur in drugih zmogljivosti držav pri zagotavljanju varnosti, mednarodnem sodelovanju, zasebnem varstvu in različnih varnostnih izzivih (kibernetska varnost, javna in prometna varnosti, terorizem in radikalizacija, nasilje). Velik poudarek je bil tudi na razpravi o mladih in varnosti, opolnomočenju prebivalcev pri zagotavljanju varnosti ipd.