Več kot ena od petih žensk, ki so žrtve družinskega nasilja, o tem prvič spregovori s svojim osebnim zdravnikom.
Morda ste vi edina oseba, kateri se bo žrtev zaupala.
Zato sta vaše strokovno znanje in sočutje izrednega pomena.
Cilji gradiva
Namen tega gradiva je, da se naučite prepoznavati žrtve nasilja v družini med vašimi pacienti in njihovimi otroki ter jim nuditi ustrezno podporo. V nadaljevanju so našteti možni indikatorji nasilja v družini in fizičnih in psiholoških posledic, ki jih to nasilje povzroča. Podane so tudi smernice za oskrbo bolnikov in nekatere pravne informacije, ki se nanašajo na vašo vlogo.
Nasilje v družini je zloraba moči v družinskem razmerju med sorodniki ali nekdanjimi partnerji. Pri tem ena oseba dominira ali nadzira drugo, jo ustrahuje ali zastrašuje ali oboje. Pri nasilju v družini gre pogosto za vzorec nasilja, ki se stopnjuje.
Pri tem ne gre nujno za fizično nasilje. Nasilje v družini lahko vključuje naslednje oblike nasilja:
V nadaljevanju so našteti indikatorji, ki vam lahko pomagajo prepoznati žrtve nasilja v družini. Pri tem velja izpostaviti, da je nasilje lahko prisotno tudi v odsotnosti indikatorjev in da je prisotnost indikatorjev lahko simptom drugih težav. Indikatorji naj vam služijo kot dodatno vodilo pri postavljanja direktnih vprašanj.
Fizični indikatorji, ki vam lahko pomagajo prepoznati žrtve nasilja v družini - odrasle osebe:
Psihološki indikatorji ki vam lahko pomagajo prepoznati žrtve nasilja v družini - odrasle osebe:
Fizični indikatorji, ki vam lahko pomagajo prepoznati otroke, ki so žrtve ali priče nasilja v družini:
Psihološki indikatorji, ki vam lahko pomagajo prepoznati otroke, ki so žrtve ali priče nasilja v družini:
S pregledom pacientove anamneze preverite, ali se je v preteklosti že kdaj zdravil zaradi podobnih poškodb ali težav.
Podrobnejše informacije: Matoori, S., Khurana, B., Balcom, M.C. et al. Kriza intimno-partnerskega nasilja v času pandemije COVID-19: kako lahko pomagajo radiologi? Eur Radiol (2020)
Potencialni indikatorji spolnega nasilja:
Kako se s pacientom pogovoriti o nasilju v družini
Če posumite, da so v ozadju psihosocialne težave, lahko pacienta posredno ali neposredno vprašate o nasilju v družini. V primeru suma, da je vaš pacient žrtev nasilja v družini, ga prosite, če se lahko z njim pogovorite sami, ločeno od partnerja ali drugih družinskih članov. Če ob začetnih stikih s pacientom zgolj sumite, da gre za nasilje v družini, mu lahko začnete postavljati splošna vprašanja o tem, ali na njegovo zdravje in počutje morda vplivajo njegovi medosebni odnosi. Prisluhnite brez obsojanja in mu dajte vedeti, da vam ni vseeno.
Primer:
Pomembno se je zavedati, da so nekatere žrtve zlorab bolj pripravljene odgovarjati na vprašanja o nasilju v družini ter nakazati ali razkriti, da se jim nasilje dogaja, če se nahajajo v varnem okolju. Če ocenite, da je to primerno, lahko postavite neposredna vprašanja o kakršnem koli nasilju.
Primer:
Če opazite specifične klinične znake in utemeljeno sumite, da so posledica nasilja, lahko pacientu postavite konkretna vprašanja o teh znakih (npr. o podplutbah). Primeri vprašanj:
Če vas pri komunikaciji s pacientom ovira njegovo omejeno poznavanje vašega jezika, se obrnite na ustrezno usposobljenega tolmača. Za tolmačenje nikoli ne zaprosite pacientovega partnerja, drugih družinskih članov ali otroka. S tem lahko ogrozite njegovo varnost ali ga postavite v neprijeten položaj in ga odvrnete od tega, da bi z vami odkrito spregovoril o svoji situaciji.
Kako postopati ob razkritju nasilja v družini:
Način, kako se odzovete na razkritje nasilja in vaš odnos do pacienta ob takšnem razkritju sta zelo pomembna. Ko vam žrtev razkrije nasilje, ji zares prisluhnite in ji dajte vedeti, da ji verjamete. Ocenite, ali žrtvi ali njenim otrokom preti nevarnost. Ponudite ji podporo pri izhodu iz nevarne situacije.
Kako prisluhniti žrtvi:
Občutek, da ji je nekdo zares prisluhnil, je lahko izrednega pomena pri opolnomočenju žrtve nasilja. Pri poslušanju žrtve je ključnega pomena, da je ne obsojate.
Žrtvi dajte vedeti, da ji verjamete
"Predstavljam si, da vas je bilo zelo strah."
Podprite žrtvino odločitev, da razkrije nasilje
"Razumem, da vam je bilo zelo težko spregovoriti o tem."
Poudarite to, da je nasilje vedno nesprejemljivo
"Nasilje je nesprejemljivo. Ne zaslužite si takšnega ravnanja."
Žrtvi dajte jasno vedeti, da za nasilje nikoli ni kriva žrtev
Nikoli ne namigujte na to, da je za nasilje odgovoren pacient sam ali da bi se lahko s spremembo lastnega vedenja izognil nasilju.
Žrtvi ne postavljajte vprašanj, ki bi ji lahko povzročila dodaten stres in občutek nemoči
Skupaj s pacientom ocenita trenutno in prihodnjo stopnjo nevarnosti zanj in za otroke. Pri oceni tveganja je potrebno upoštevati vsa relevantna dejstva o pacientovi situaciji, pacientovo dojemanje tveganja in uporabiti strokovno presojo. Morda boste morali pacienta napotiti na organ, ki je specializiran za nasilje v družini. Najpogostejši indikator tveganja/nasilja v prihodnosti je sedanje in preteklo vedenje storilca. Pacientu lahko svetujete, naj se obrne na policijo.
Pomembno je, da se z žrtvijo pogovorite o tem, kako sama ocenjuje svojo stopnjo tveganja in o tem, kako je ob pojavu nasilja ravnala v preteklosti.
Vse morebitne načrte za zagotavljanje varnosti si zapišite!
Prvi koraki pri načrtovanju zagotavljanja varnosti:
Drugi elementi načrtovanja varnosti vključujejo običajne scenarije (npr. kadar žrtev še naprej živi s storilcem, kadar hoče žrtev zapustiti nasilno razmerje in kadar žrtev ne živi več s storilcem).
Ocena tveganja je postopek, ki se ne zaključi. Po začetnem varnostnem scenariju boste morali nadaljevati s pregledi, da preverite trenutno stanje žrtve.
Zakon o preprečevanju nasilja v družini določa, da je dolžnost prijavljanja nasilja v družini splošna in zavezuje vse zdravstvene delavce, ne glede na delovno mesto, položajno moč in pripadnost poklicni skupini. Pravilnik o pravilih in postopkih pri obravnavanju nasilja v družini pri izvajanju zdravstvene dejavnosti prav tako določa, da v nujnih primerih, ko je ogroženo življenje žrtve nasilja ali njenih otrok, mora zdravstveni delavec takoj obvestiti policijo ali pristojni center za socialno delo.
Zagotavljanje varnosti žrtve je bistvenega pomena. Žrtvi lahko pomagate tako, da jo povprašate o morebitnih stopnjevanjih nasilja ali telesnih poškodb v preteklosti.
Seznanite se s storitvami za podporo žrtvam nasilja in njihovimi postopki. Žrtev bo morda potrebovala vašo pomoč pri iskanju pomoči. Imejte pri roki gradivo z relevantnimi informacijami, ki ga lahko žrtev vzame s seboj.
Spoznajte projekt Prepoznava in obravnava žrtev nasilja v družini v okviru zdravstvene dejavnosti