Mnenjska raziskava o zadovoljstvu občanov z delom policije, njeni uspešnosti, o zaupanju vanjo ter občutku varnosti na območju Policijske uprave Murska Sobota

Matevž Bren, Dejan Bagari

Namen prispevka:

Predstaviti rezultate raziskave o zaupanju in zadovoljstvu prebivalcev Pomurja z delom policije, podati mnenje prebivalcev o uspešnosti na posameznih področjih policijskega dela ter stopnjo občutka ogroženosti prebivalcev in ali se prebivalci podeželskega okolja počutijo bolj varne kot tisti, ki živijo v mestih.

Metode:

Anketa je bila izvedena jeseni 2010 za potrebe Policijske uprave Murska Sobota. Uporabljen je bil vprašalnik Ministrstva za notranje zadeve. Za anketiranje je bil izbran slučajni vzorec, stratificiran glede na število prebivalcev območja posamezne policijske postaje. Anketo so financirali iz sredstev državnega proračuna.

Izbor 500 anketiranih je bil naključen, anketiranje je bilo večinoma telefonsko (300) oz. z vprašalniki, razdeljenimi od vrat do vrat (122 izpolnjenih).

Za analizo je bilo izbranih sedem vprašanj: zaupanje v policijo, osebno zadovoljstvo z njenim delom, uspešnost policije na posameznih področjih dela in občutek varnosti. Izbrana vprašanja so visoko zanesljiva (Cronbachov alfa = 0,930).

Ugotovitve:

Rezultati kažejo, da prebivalci zaupajo pomurski policiji (med 60 in 69 odstotki), da so zadovoljni z njenim delom (med 56 in 66 odstotki) in da je policija manj uspešna na področju preiskovanja kriminalitete kot na področju opravljanja splošnih policijskih nalog. Izkazan je visok občutek varnosti. Ni ugotovljene razlike med občutkom varnosti prebivalcev, ki živijo v podeželskem oz. mestnem okolju in tudi ne razlike v zadovoljstvu z delom policije glede na spol.

Omejitve/uporabnost raziskave

Raziskava je bila izvedena v Pomurju, zato je veljavnost rezultatov omejena na Pomurje. Izbran vzorec se po spolu dobro, po izobrazbi, kraju bivanja in starosti pa slabše prilega populaciji.

Praktična uporabnost:

Pri interpretaciji in ugotavljanju zadovoljstva lokalnih prebivalcev z delom policije in kot pripomoček pri usmerjanju dela policije, iskanje načinov delovanja in napotkov, ki naj pripomorejo k še uspešnejšemu in učinkovitejšemu sodelovanju policije in lokalnega okolja.

Izvirnost/pomembnost prispevka:

Izpostavljen je pomen izvajanja kakovostnih javnomnenjskih raziskav, za preverjanje postavljenih domnev pa so uporabljeni ustrezni statistični testi.

UDK: 351.74:316.653

Ključne besede:policija, policijsko delo, lokalna skupnost, varnost, partnersko sodelovanje, javnomnenjska raziskava

Celoten članek