Preventivni ukrepi v amok dogodkih – tuje izkušnje in slovenska stvarnost

Srečko Felix Krope, Vladimir Ilić

Namen prispevka:

Namen prispevka je opredeliti pojem amok dogodkov, predstaviti njihove vzroke in razširjenost, proučiti ukrepe za njihovo preprečevanje v Sloveniji in ugotoviti usposobljenost slovenske policije za ukrepanje v takšnih situacijah.

Metode:

Uporabili smo metodo pregleda literature, in sicer smo s kvalitativno metodo sistematično pregledali dosedanje raziskave. Za ugotavljanje usposobljenosti slovenske policije pri ukrepanju v amok situacijah smo uporabili anketo med inštruktorji praktičnega postopka s samoobrambo, ki so v policiji odgovorni za usposabljanje policistov in dajanje ocen usposobljenosti na tem področju.

Ugotovitve:

Ugotovili smo, da imajo države z dolgoletno tradicijo reševanja amok dogodkov veliko bolj razvit sistem preventive in seznanjanja s preventivnimi ukrepi. Večina inštruktorjev praktičnega postopka s samoobrambo v Sloveniji usposablja policiste po metodi situacijske vadbe z uporabo sistema Simunition, kar so ocenili s povprečno oceno 4,4 (na lestvici od 1 do 5, pri čemer 5 odraža največjo vrednost). Inštruktorji so s povprečno oceno 4,8 ocenili pozitivne učinke pri skupnih usposabljanjih z drugimi službami, s povprečno oceno 2,5 pa usposobljenost policistov za reševanje amok situacij.

Omejitve/uporabnost raziskave

Pri proučevanju problematike smo bili omejeni z raziskavami v evropskem prostoru, saj ni veliko raziskav in obdelanih primerov, medtem ko smo se bolj zanašali na ugotovitve iz Združenih držav Amerike. Pri ocenjevanju usposobljenosti slovenskih policistov pa smo se upirali zgolj na mnenje inštruktorjev praktičnega postopka s samoobrambo, ki so podali oceno usposobljenosti, pri čemer nismo iskali ocene pri vodstveni strukturi.

Praktična uporabnost:

Prispevek pojasnjuje amok dogodke, navaja prepoznavne znake pri možnih storilcih in navaja preventivne ukrepe v primeru, če bi prišlo do takšnih situacij.

Izvirnost/pomembnost prispevka:

Prispevek obravnava neobdelano materijo v Sloveniji, ki se vse pogosteje pojavlja v naši bližini. Varnostni dogodki, ki imajo nekatere elemente amok situacij, pa so se že pojavili tudi pri nas. Z navedbo znakov prepoznavanja potencialnih storilcev prispevek navaja k odpravi vzrokov in ukrepanju v primeru, če bi prišlo do takšnih dejanj.

UDK: 351.741

Ključne besede: amok situacije, preventiva, ukrepi policije, ukrepi ustanov

Celoten članek