Problematika varnosti zaposlenih v zdravstvenih institucijah in pravna regulativa
Namen prispevka:
Predstavljena je poglobljena analiza pravne regulative varnosti zaposlenih v zdravstvenih institucijah predvsem z vidika obveznosti delodajalca. V prispevku se zagovarja stališče, da je obstoječi regulativni okvir pomanjkljiv. Pomanjkljive pa so tudi trenutno predlagane spremembe regulativnega okvira.
Metode:
V teoretičnem delu sta bila uporabljena normativna metoda in pregled strokovne literature, ki obravnava pravne akte s področja varnosti in zdravja pri delu, s čimer je bila predstavljena trenutna ureditev v Republiki Sloveniji. Prav tako so bili predstavljeni predlogi zakonov, vezani na obravnavano tematiko. Analizirani so bili strateški dokumenti Republike Slovenije na tem področju ter pregledana sodna praksa Višjega delovnega in socialnega sodišča.
Ugotovitve:
Zaposleni v zdravstvenih institucijah so izpostavljeni številnim konfliktnim situacijam, v svojem delovnem okolju se ne počutijo varne. Zakonska regulacija bi morala enotno urediti varno in zdravo delo za zdravstvene delavce ter postaviti enotne standarde za delodajalce na tem področju. Zaposlene bi bilo treba v sklopu obveznih usposabljanj izobraziti, kako ravnati v konfliktnih situacijah.
Omejitve/uporabnost raziskave
Raziskava ne vključuje empirične raziskave v okviru posameznih zdravstvenih institucij, temveč temelji na medijskem poročanju in raziskavah, ki so jih opravile različne institucije, predvsem Zdravniška zbornica Slovenija in Nacionalni inštitut za javno zdravje.
UDK: 331.45/.47:614.2
Ključne besede: varnost in zdravje pri delu, varnost zaposlenih, odgovornost delodajalca za varno in zdravo delo, nadlegovanje na delovnem mestu, varnost v zdravstvenih institucijah