CRP: Razvoj modela in prototipa tehnične rešitve za obvladovanje varnostnih pojavov na lokalni ravni

Naslov projekta: Razvoj modela in prototipa tehnične rešitve za obvladovanje varnostnih pojavov na lokalni ravni

Akronim projekta: MONSOON

Razpis: Javni razpis za izbiro raziskovalnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa »CRP 2024« v letu 2024 (Uradni list RS, št. 39/2024, z dne 10. 5. 2024)

Številka projekta: V5-24002

Vodja projekta: Anže Mihelič

Sodelujoči raziskovalni organizaciji: Univerza v Mariboru Fakulteta za varnostne vede (UM FVV), Univerza v Ljubljani Fakulteta za računalništvo in informatiko (UL FRI)

Člani projektne skupine: Andrej Sotlar (UM FVV), Maja Modic (UM FVV), Kaja Prislan Mihelič (UM FVV), Miha Dvojmoč (UM FVV), Dejan Lavbič (UL FRI), Sandi Gec (UL FRI)

(So)financiranje projekta: Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije, Ministrstvo za notranje zadeve, Ministrstvo za notranje zadeve Policija, Ministrstvo za javno upravo in Ministrstvo za obrambo.

Trajanje projekta: 24 mesecev (1.11.2024 do 30.10.2026)

Namen in cilji projekta

Ker so varnostni pojavi vse pogostejši in imajo vse bolj uničujoče posledice, je upravljanje varnostnih tveganj tako na mednarodni, kot tudi na nacionalni in lokalni ravni vse bolj ključnega pomena. Da bi se omejile negativne posledice varnostnih pojavov na skupnosti, so za pravočasno napovedovanje in upravljanje teh dogodkov bistvenega pomena učinkovite strategije tudi na lokalni ravni. Projekt "MONSOON - Razvoj modela in prototipa tehnične rešitve za obvladovanje varnostnih pojavov na lokalni ravni" temelji na ugotovitvah, da so obstoječi modeli ocenjevanja tveganj in ogroženosti primarno namenjeni za nacionalne grožnje in varnostne organizacije, pri čemer primanjkuje specifičnosti za lokalne skupnosti in ne-varnostne pravne subjekte. V Republiki Sloveniji tako velja izpostaviti potrebo po modelih ocenjevanja tveganj in ogroženosti, povezanih z različnimi varnostnimi pojavi na lokalni ravni. Obstoječe metodologije namreč ne zajemajo raznolikosti in kompleksnosti narave groženj, s katerimi se soočajo lokalne skupnosti v zadostni meri. V projektu bo razvit teoretični model in prototip tehnične rešitve, ki bo izboljšal zmožnosti ocenjevanja tveganj na lokalni ravni. Ustvarjen bo okvir, ki integrira različne podatke, pomembne za učinkovito napovedovanje varnostnih pojavov in bo temeljil na metodah strojnega učenja.

Projekt bo dosegel naslednje cilje:

C1) teoretična opredelitev vloge lokalnih skupnosti pri ocenjevanju in upravljanju pomembnih varnostnih dogodkov;

C2) razvoj teoretičnega okvira za ocenjevanje varnostnih tveganj v lokalnih skupnostih, vključno s ključnimi vhodnimi podatki za učinkovito napovedovanje ter predlogom okvira strategij za obvladovanje varnostnih pojavov;

C3) razvoj prototipa tehnične rešitve, podprte z metodami strojnega učenja in naprednimi vizualizacijskimi interaktivnimi orodji.

Rezultati projekta bodo primarno namenjeni analitikom in odločevalcem na nacionalni in lokalni ravni, zlasti tistim, ki so odgovorni za zagotavljanje varnosti in zaščite pred naravnimi in drugimi nesrečami ter ostalimi varnostnimi pojavi. Prav tako bodo rezultati projekta pomembni za različne organizacije, ki so vključene v upravljanje varnosti, kot so občinska redarstva, zdravstvene ustanove, policija, civilna zaščita. Rezultati projekta MONSOON bodo omogočili bolj obveščeno in proaktivno upravljanje z varnostnimi tveganji na lokalni ravni. Rezultati bodo tako prispevali k širšemu cilju zagotavljanja javne varnosti in izboljšanju odpornosti na varnostne pojave na nacionalni ravni in v lokalnih skupnostih.

Vsebinski delovni sklopi projekta

DS2: Teoretična opredelitev vloge lokalnih skupnosti pri ocenjevanju in obvladovanju varnostnih pojavov večjih razsežnosti

 Namen DS2 je teoretično opredeliti vloge lokalnih skupnosti pri ocenjevanju in obvladovanju varnostnih pojavov večjih razsežnosti. Izvedene aktivnosti bodo rezultirale v prvem raziskovalnem poročilu »Vloga in potrebe lokalnih skupnosti pri napovedovanju in obvladovanju varnostnih pojavov«. Poročilo bo vključevalo (1) opredeljeno vlogo lokalnih skupnosti in s tem županov pri napovedovanju in obvladovanju varnostnih pojavov večjih razsežnosti oz. varnostnih pojavov v splošnem družbenem interesu ter (2) identificirane potrebe lokalnih skupnosti po napovedovanju in obvladovanju varnostnih pojavov večjih razsežnosti oz. varnostnih pojavov v splošnem družbenem interesu.

DS3: Predlog teoretičnega okvira obvladovanja varnostnih pojavov v lokalni skupnosti s seznamom pomembnih vhodnih podatkov za učinkovito napovedovanje varnostnih pojavov

Namen DS3 je predlagati teoretični okvir obvladovanja varnostnih pojavov v lokalni skupnosti skupaj s seznamom pomembnih vhodnih podatkov za učinkovito napovedovanje varnostnih pojavov. Izvedene aktivnosti bodo rezultirale v drugem raziskovalnem poročilu "Okvir ocenjevanja in obvladovanja varnostnih tveganj v lokalnih skupnostih". Poročilo bo vsebovalo (1) nabor relevantnih odprtih in zaprtih, kvantitativnih in kvalitativnih podatkov, ki so pomembni za napovedovanje in obvladovanje do treh področij varnostnih pojavov (2) teoretični okvir (model) za ocenjevanje varnostnih tveganj in (3) predlog okvira za izbiro strategij obvladovanja varnostnih pojavov.

DS4: Razvoj prototipa tehnične rešitve, podprte z metodami strojnega učenja, ki bo omogočala izvajanje in pregled nad izvedenimi ocenami varnostnih pojavov - tako v lokalnih skupnostih kot na nacionalni ravni

Namen DS4 je razviti prototip tehnične rešitve, podprte z metodami strojnega učenja, ki bo omogočala izvajanje in pregled nad izvedenimi ocenami varnostnih pojavov - tako v lokalnih skupnostih kot na nacionalni ravni. Izvedene aktivnosti bodo rezultirale v delujočem prototipu informacijskega sistema za ocenjevanje varnostnih pojavov, ki bo podprt z metodami strojnega učenja. Poleg tehnične rešitve bo rezultat tudi spremljajoča dokumentacija razvitega sistema.

Kontakt

Kontakt za vprašanja in pojasnila v zvezi s projektom: anze.mihelic@um.si